JAKÉ JSOU BORDER COLLIE ?

 

imageHlavně  jsou neustále v pohybu,je jedno jestli zrovna běží za balónkem,
nebo se pokouší sehnat Vaše stádo ovcí - a nebo Vaši rodinu do jednoho
  houfu.
   Pokud zrovna nespí, touží po nějaké činnosti. Budou Vás kamkoli
 doprovázet - na turistický pochod, při vyjížďce na kole, či koni, při koupání, ale klidně do restaurace.
 Snad jediný problém, který Vás při těchto akcích může potkat, je touha
   většiny BOC aportovat. Mají mají perfektní styl, jak donutit i naprosto cizího člověka zvednout - a posléze hodit - předmět, který mu položili k nohám - popř. rovnou vnutili do dlaně. Oním předmětem nemusí být nutně míček,nebo klacík, ale třeba bota, propiska, v případě velkého nedostatku třeba stéblo slámy :-)


Borderky se rádi a rychle učí, bohužel se stejně rychle naučí i zlozvykům, takže pozor - nejen při výcviku :)

Dobře se hodí k jakémukoli „psímu“ sportu. Excelují při agility, flyballe, fresbee i klasickém výcviku.
Používají se při canisterapii, jako vodící, signílní či doprovodní psi, záchranářští psi, hodně se – díky své učenlivosti - využívaji při  filmování. Naučí se i tahat saně - zkrátka - vyberte si...

Pokud si k borderce pořídíte nějakou tu ovečku, hejnko kachen, nebo jakákoli další zvířata, bude je neúnavně pást, což spočívá v tom, že je bude udržovat v neustálém pohybu (tedy samozřejmě, pokud ji to nenaučíte pořádně), jestli máte v tomto směru vyšší ambice, nemohli jste si vybrat vhodnější plemeno. V ovčáckých soutěžích jsou BOC nepřekonatelné.


Milují děti- děti většinou znamenají pohyb a zábavu- většinou se od nich nechají snadno ovládat, takže není problém pustit dítě s border collií samotné na procházku. Nemívají sklon k honění zvěře, nebo k toulání.

Až na malé vyjímky se dobře snáší s jinými psy, nesnaží se být vůdcem smečky, zvlášť když je Váš druhý (třetí,čtvrtý…) pes větší.

Ani jako hlídači nejsou špatní, ale pokud by se případný zloděj nenechal odradit jejich štěkotem a přesto se „vloupal“ pravděpodobně ho po uvítají s aportem v tlamě. 
image

A JAK TO U BORDERKAMI VŠECHNO ZAČALO?

Své "jméno" dostala teprve v  roce 1915, v roce 1976 byla poprvé vystavována a v témže roce byl  uznán standart anglickým Kennel klubem .  Teprve v roce 1988 byla BOC uznaná FCI jako plemeno.

Ale již v díle Sydenhama Edwardse z roku 1800 „Cynographia Britanica“ lze na vyobrazení čtyř ovčáckých psů rozpoznat kolii z hraniční oblasti  mezi Anglií a Skotskem - hraniční - border collii.

Historie BOC sahá až  k počátku chovu ovcí v Anglii - do 15 až 16. století.

Chovatelé se tak dlouho bránili oficiálnímu uznání BOC, protože měli obavy, že se borderky stanou pouze výstavním a společenským psem a ztratí své úžasné pracovní schopnosti.

Oproti tomu v Austrálii byli první BOC vystavovány již v roce 1933, čímž Austrálie a Nový Zéland získali v chovu více než třicetiletý náskok. Ten se samozřejmě musel někde projevit a v roce 1986 došlo k prvnímu importu novozélandské krve do Anglie.

V r.1991 dokonce pes importovaný do Anglie z Nového Zélandu zvítězil na Cruftově výstavě.

Chov v Anglii a chov v Austrálii a N.Zélandu se ubíral trochu jiným směrem. Řečeno velmi zhruba v Anglii byl více kladen důraz na pracovní vlohy, nechybí jim nízký chod - tak typický pro BOC, zélandský typ je atraktivnější díky delší srsti , je mohutnější a o něco nižší (někdo též rozlišuje jako pracovní a výstavní typ).

STARÁME SE O BORDERKU

Starat se o border collii není mimořádně náročné.Ale vezmeme to popořadě:

Nároky na výživu

Vzhledem k potřebě  BOC neustále se pohybovat, doporučuji krmit kvalitním kompletním krmivem pro fyzicky zatížené psy. Některé BOC mívají problémy s příjmem krmiva - jinak řečeno s vybíravostí, tam doporučuji hledat, časem se Vám snad povede najít krmivo, které bude i Vaše borderina přijímat s chutí a bez přemlouvání.

Umístění psa
Osobně se přikláním spíš k tomu,aby byla border collie  umístěna v bytě - má ráda společnost a my tu jejich také. Neznamená to však, že by nemohla být celoročně venku, vím o border colliích , které jsou v kotci a jsou spokojené, mají ale samozřejmě možnost pořádně se každý den vyřádit - a to je velmi důležité.V oblastech, kde BOC (většinou samozřejmě bez PP) stále plní pouze funkci pracovního psa se otázkou ubytování nikdo moc nezabývá,většinou musí postačit obyčejná,nezateplená bouda.

Péče o srst
BOC se chová ve dvou variantách - krátko a polodlouhosrsté. V ČR jsou borderky převážně té druhé varianty.

Péče o srst nezabere mnoho času. Stačí občas prokartáčovat, koupání většinou není nutné, nečistota jde po zaschnutí dobře vyčesat.


image  Border collie a  zdraví
  Borderky jsou zdravé a poměrně „odolné“ plemeno, které
  na nemoci zvlášť netrpí.

   Z dědičných onemocnění se v ČR se sleduje dysplasie kyčelních kloubů (do chovu jsou puštěni jedinci s maximální hodnotou DKK 2/2), a sledují se také vady očí - PRA (-progresivní retinální atrofie) a CEA (-collie eye  anomaly),

RD (-retynální dysplasie), PHTL/PHPV(-persist.hyperpl.tunica vascul) a C (-katarakt). CEA - od konce roku 2004 lze toto onemocnění zjistit i z genetických testů, kdy se odhalí i přenašeči tohoto onemocnění. Tyto testy dělá americká firma Optigen  .

Průměrná délka života border collie je 14-15 let, po velkou většinu života jsou velmi aktivní...